Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Piotr Łukasik

Kierownik Zespołu

e-mail: p.lukasik@uj.edu.pl

Zdjęcie przedstawiające Piotra Łukasika.

Wykształcenie i doświadczenie:

  • od 07.2019: kierownik zespołu, Uniwersytet Jagielloński, Kraków, Polska
  • 10.2018 - 06.2019: pracownik naukowy, Swedish Museum of Natural History, Stockholm, Szwecja
  • 09.2014 - 10.2018: staż podoktorski, University of Montana, Missoula, MT, Stany Zjednoczone
  • 11.2011 - 07.2014: staż podoktorski, Drexel University, Philadelphia, PA, Stany Zjednoczone
  • 04.2008 - 09.2011: studia doktoranckie, University of Oxford, Oxford, Wielka Brytania
  • 10.2001 - 10. 2006: studia magisterskie (Studia Matematyczno-Przyrodnicze/Biologia), Uniwersytet Jagielloński 

CV naukowe 
Profil na Google Scholar

O mnie:

Od zawsze fascynowała mnie różnorodność żywych organizmów - kim są, jak są rozmieszczone, jakie są ich interakcje z innymi organizmami... Podczas mojej kariery naukowej poszukiwałem odpowiedzi na te właśnie pytania. Obecnie, dzięki wsparciu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej i Narodowego Centrum Nauki, kieruję Zespołem Ewolucji Symbioz w Instytucie Nauk o Środowisku UJ który także zajmuje się tymi zagadnieniami. Prowadzone przez nas badania, opierające się w dużym stopniu na moich badaniach i doświadczeniach z czasu studiów doktoranckich i staży podoktorskich, mają na celu uzyskanie odpowiedzi na najbardziej istotne pytania w dziedzinie bioróżnorodności i symbioz owadów. W sekcji "Badania" znajdziesz więcej informacji o naszych aktualnych działaniach.

Jestem absolwentem Studiów Matematyczno-Przyrodniczych (kierunek wiodący: Biologia) na Uniwersytecie Jagiellońskim (2001-2006). W czasie studiów, miałem okazję prowadzić prace terenowe i eksperymenty laboratoryjne na naskalnych ślimakach, roztoczach, chrzaszczach trojczykach, nicieniach, i różnorodnych zbiorowiskach owadów, w Krakowie jak również podczas staży badawczych w Szkocji, Holandii, Panamie i Madagaskarze. Po ukończeniu studiów i przepracowaniu kolejnego roku jako instruktor nurkowania, rozpocząłem studia doktoranckie i prace badawcze nad symbiozami owadów.

Jako doktorant w Uniwersytecie w Oksfordzie w Wielkiej Brytanii (2008-2011), pod nadzorem prof. Charlesa Godfraya i dr Julii Ferrari (2008-11), badałem różnorodność, ekologię i funkcje fakultatywnych bakterii endosymbiotycznych mszyc, z naciskiem na możliwości przenoszenia przez nie ważnych cech fenotypowych pomiędzy różnymi, także niespokrewnionymi organizmami.

Następnie, podczas stażu podoktorskiego w Uniwersytecie Drexel (Stany Zjednoczone) w laboratorium dr Jacoba Russella (2011-14), i związanego z nim dwumiesięcznego stażu badawczego w National Institute of Advanced Industrial Science and Technology (AIST) w Tsukubie w Japonii, zajmowałem się opisem różnorodności i wzorców rozmieszczenia bakterii u różnych grup mrówek, oraz opisem ról bakterii w biologii i ewolucji mrówek.

Podczas kolejnego stażu podoktorskiego, w laboratorium dr Johna McCutcheona w University of Montana (2014-18), moim głównym celem badawczym było zbadanie procesów ewolucyjnych kształtujących dziedziczne endosymbiozy odżywcze cykad, dostarczające im składników odżywczych brakujących w pokarmie, czyli soku roślinnym.

Przez kolejny rok (2018-19), jako naukowiec w Szwedzkim Muzeum Historii Naturalnej w Sztokholmie, zatrudniony w projekcie Insect Biome Atlas, zajmowałem się testowaniem i optymalizacją metod molekularnych pozwalających na wysokoprzepustowe badania różnorodności i składu gatunkowego zbiorowisk owadów. W dalszym ciągu kontynuujemy bliską współpracę z tym projektem. Jednocześnie, zakładając w połowie 2019 roku Zespół Ewolucji Symbioz, połączyłem badania bioróżnorodności owadów z realizowanymi przeze mnie wcześniej wątkami dotyczącymi innych aspektów symbioz. 

Nieco więcej informacji o moich wcześniejszych doświadczeniach i projektach znajdziesz w anglojęzycznej wersji tej strony.