Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Diana Rojas-Guerrero

Doktorantka

e-mail: diana.rojas-guerrero@doctoral.uj.edu.pl

2023 - Obecnie: Doktorantka biologii, Wydział Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Polska.

2021 - 2023: Magister genetyki i biologii molekularnej w Centrum Badań i Studiów Zaawansowanych Narodowego Instytutu Politechnicznego w Meksyku.

2014-2019: Licencjat z biologii w National School of Biological Sciences, Meksyk.

Jestem biolożką głęboko zainteresowaną koewolucją.
Na początku studiów biologicznych zajmowałam się dużymi i średnimi zwierzętami, a dopiero później weszłam na ścieżkę małych, dziwacznie wyglądających owadów.

Aby uzyskać tytuł licencjacki, badałam strukturę molekularną i ekspresję genów w dwóch enzymach inaktywujących hormon juwenilny, czyli JHE i JHEH, w jelitach korników Dendroctonus valens i D. rhizophagus.

To właśnie podczas tych badań naprawdę zainteresowałam się koncepcją ewolucji, szczególnie po przeczytaniu o różnych strategiach stosowanych przez chrząszcze Dendroctonus w celu przezwyciężenia mechanizmów obronnych drzew podczas kolonizacji zarówno osłabionych, jak i zdrowych sosen. Jest to naprawdę świetny przykład koewolucji, gdyż te maleńkie chrząszcze posiadają symbiotyczne bakterie, wspomagające konwersję toksycznych lotnych związków znajdujących się w żywicy sosnowej w feromony płciowe (które są wykorzystywane do koordynowania masowych ataków na drzewa).

Chcąc zdobyć wiedzę na temat mikrobiologii i symbiozy, ukończyłam studia magisterskie, w których opisałam różnorodność archeonów związanych z matczynymi immunoglobulinami w ludzkiej siarze. Badałam również ich transmisję u noworodków poprzez analizę smółek.

Teraz, gdy wyruszam w moją podróż doktorską, mam nadzieję 1) dowiedzieć się wiecej o dynamice koewolucji w interakcjach owadów i ich symbiontów oraz 2) przyczynić się do zrozumienia wyzwań stojących przed zbiorowiskami owadów arktycznych i ich symbiontami na Grenlandii, które zmagają się ze skutkami trwającego kryzysu klimatycznego.